Нагородна зброя УНР до ордену Визволення

Нові цікавинки з Мережі. Проект нагородної зброї до ордену Визволення першої і другої ступені часів УНР.

Я не зміг ідентифікувати зразок холодної зброї, що зображений на проекті. Схоже на шашку, але яку? А можливо це штик-ніж. Допоможіть ідентифікувати в коментарях.

Долучаю оригінал допису з ФБ про ці проекти нагород:

19 жовтня о 10:37  · Cьогодні – знаменний день в історії українських нагород. Рівно 100 років тому Головний Отаман Симон Петлюра підписав наказ Головної Команди Війська УНР ч. 083.

Наказом встановлювалися орден Визволення та відзнака Залізного Хреста, тимчасово затверджувалися їхні статути. Як видно з оригіналу наказу, передбачався ще орден Республіки, однак Головний Отаман вирішив обійтися без нього.

Орден Визволення, згідно зі статутом, призначався “для нагородження начальників всіх ступенів (старшин і козаків) за виявлені ними у військовий час зі своїми частинами вчинки хоробрості, мужності й розпорядності і вояків всякої ранги за виявлені ними у військовий час вчинки персональної хоробрості й мужності”. Орден також могли отримати особи, які не входили до складу армії, але брали участь у бойових діях. Статут містив докладний перелік вчинків, що могли служити підставою для нагородження, подібно до статуту російського ордена Св. Георгія. Для лицарів ордена Визволення передбачалася низка пільг. Відзнака Залізного Хреста призначалася для учасників славетного Зимового походу (6 грудня 1919 – 6 травня 1920 рр.).

З огляду на несприятливі обставини організувати виготовлення ордена Визволення та нагородження ним не вдалося. Натомість відзнака Залізного Хреста виготовлялася та вручалася військовикам. Цікаво, що у 1992 р. були пропозиції щодо заснування ордена “Лицар України”, зовнішній вигляд якого базувався на відзнаці Залізного Хреста. Однак ця ідея залишилася без реалізації:http://vijsko.milua.org/Chmyr_sproba_1992.htm У 2015 р. Комісія державних нагород та геральдики на засіданні 13 серпня розглянула пропозицію щодо відновлення бойової нагороди УНР – ордена “Визволення”. Художник Олександр Лєжнєв опрацював тоді малюнки нагороди на основі тих, що зберігаються в архіві. Проте і цього разу врахувати національну нагородну спадщину не вдалося.

Зображення відзнаки Залізного Хреста (у видозміненому вигляді) присутнє в символіці 28-ї окремої мехбригади імені Лицарів Зимового Походу. З ініціативи Українського геральдичного товариства Укрпошта випустила марку, присвячену відзнаці Залізного Хреста.

Долучаю фото оригінального наказу з підписом Головного Отамана Симона Петлюри.

Допис в Facebook

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *