Розбишацький ніж Довбуша

Сподіваюся тема Довбуша також цікава і вам, продовжу публікувати на цю тему. Ось таким кинджалом ймовірно володів брат Олекси Довбуша.

Допис з сторінки ГуцулВуду.

Колись я вже здається писав, що брат Олекси Іван Довбуш опришкував на Бойківщині і офірував церкві свого ножа. Хтось із читачі написав, що хотілося б побачити такий артефакт. Мені теж хотілося, тому я і знайшов його в збірці Muzeum Narodowe w Krakowie.

І ще раз вам до прочитання уривок з роману Гната Хоткевича про цей ніж:

З тих пір мало й чути було про Івана. Десь долітали глухі вісти від бойків, що ніби зорганізував і собі Іван ватагу та рабував у Самбірськім, заходив і в Сяніцькі гори. На тамошні масштаби це теж була неабияка величина. Там десь він і помер. А перед смертю мав дивний помисел. Люди, вмираючи, відказують церквам маєтки, гроші — а Іван відказав церкві в Беняві свій розбишацький ніж. То був простий ніж, зроблений з різака, широкий і некінчастий; ручка коротка й оправлена в мосяж; кінець ручки вироблено немов у кінське копито.

По один бік ножа вижолоблено було (мабуть, пізніше) слова: Іван Довбощук, славний збойник Горскій, перед смертю своєю Зложив той резак в церкві Беняшки.

А з другого боку вирізано таке: От того резака загиб з рук До…ука Дальший рядок з іменем жертви витерся настільки, що нічого не можна розібрати. Стільки зосталося пам’яті по Іванові.

В додачу автентичні гуцульські ножі, жива етнографія.

Два ножі Роботи і домашнього використання Михайла Тафійчука. Пан Михайло відомий майстер гуцульських народних музичних інструментів. Майстер народжений 1939 у селі Буковець, Верховинський район, Івано-Франківська область.

…Сам зробив, сам ними бики кози і вівці ріжу і розбираю”. Сталь 65 г. (ресора).

Багато цікавої інформації про Довбушів можна дізнатися з відео братів Капранових, щиро рекомендую канал.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *