Кинджал отамана Чорноти

Архівна, але цікава новина з 2016 року. На Фестиваль нескореної нації Василь Шкляр привіз у Холодний Яр книги і кинджал отамана Чорноти. На мою думку це екстраординарний предмет. Шкода що немає нормальних цього цього кинджалу. Дублюю текст новини.

Кинджал Чорноти в руках Шкляра

30 червня виповнилося 120 років від дня народження холодноярського отамана Андрія Чорноти (Юрія Дроботківського). А вже 2 липня на Фестиваль нескореної нації «Холодний Яр» у Грушківку на Черкащині письменник Василь Шкляр привіз кинджал цього великого Воїна, пише Козацький край.

Kyndzhal_Chornota_01

Бойовий побратим Чорноти, Юрій Горліс-Горський так описував грізного отамана: “…Стрункий, але з ведмежими плечима козак, одягнений у кубанський козацький кожух, у татарській смушевій шапці, з повним набором оправленої в срібло кавказької зброї на поясі. Голена голова, горбатий ніс і темна шкіра робили з нього справжнього чеченця. Глянувши на його суворе, нахмурене обличчя, я відразу здогадався, що це Чорнота…»

Шкляр привіз кавказький кинджал у піхвах в срібній оправі, який отримав у подарунок від лідера «Азову» Андрія Білецького – і тією раритетною річчю спричинив захоплену реакцію патріотів, що знають і люблять історію Холодного Яру.

Водночас знову сотнями екземплярів розходилися поміж гостями фесту книги Василя Шкляра – особливо ті, що описують Визвольну боротьбу. В усі часи ті, хто брав до рук зброю на захист України, вміли і любили читати мудрі книги. Скажімо, той самий отаман Чорнота любив твори Канта, Ренана, Вольтера, Толстого, Руссо, Шекспіра.

***

По цьому єдиному фото можна сказати не багато. Точно видно що це ЗОФ 1905, тобто Златоустовская Оружейная Фабрика. На зворотній стороні ймовірно картуш ККВ (Казачье Кубанское Войско). Такого типу кинджали були на озброєні кубанських козаків царської Росії. Їх також використовували українські військові сторіччя тому, ті ж чорні запорожці до прикладу. Чи є якісь надписи на кинджалі, що би свідчили про приналежність його отаманові, чи хоча б якийсь провенанс невідомо. В любому випадку симпатичний предмет тих буремних часів.

Оригінал статті:

На Фестиваль нескореної нації Шкляр привіз у Холодний Яр книги і кинджал отамана Чорноти

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *