Місце сили

Легендарні традиції, це те, що так приваблює покупця і створює більшу додану вартість товару. Зауважу, що ця вартість не безпідставна, адже досягнута важкою працею і потом протягом віків. Ми часто купуємо не товар а емоції які він викликає і знамениті топоніми підсилюють цей ефект. Мабуть існує такий собі невидимий Дух місця (Genius Loci), що надихає майстрів цих міст.

Є загально визнані місця де ті чи інші ремесла досягнули великого розвитку. Всі ми знаємо богемське і муранське скло, мейсенську порцеляну, цейлонський чай,  женевські годинники, автомобілі з Детройту… Але найбільше цей регіональний принцип відомий нам за алкогольними напоями, ігристе вино з Шампані, бренді з Коньяк, кріплене вино з Порту…

Тож закономірно існують регіональні традиції в зброярстві чи ножевій справі. Багато держав старого світу мають топоніми з давніми традиціями ножарства. Хочу згадати основні і поговорити про український контекст такого явища.

Золінґен

Це німецьке місто-бренд мабуть найбільше на слуху в українських ножеманів. Клеймо Solingen можна побачити як на офіцерському кортику третього рейху, так і на сучасних манікюрних ножицях. Сучасні ножі

Золінґен називають містом лез, а німецька якість давно стала аксіомою. Слоган “Blade Town” є навіть зареєстрованою торговою маркою міста. В місті є тематичний музей German Blade Museum.

Наведу приклади деяких найвідоміших брендів з міста Золінґен: Böker, Hans Kniebes, Niegeloh, Linder, Eickhorn, Otter, Pohl Force, Robert Klaas, та інші.

Тьєр

При думці про французькі ножі відразу пригадується містечко Лагіоль (Laguiole) де виробляли однойменні всесвітньовідомі ножі з мушкою. Чи бренд Opinel, що базується в Шамбері (Chambéry). Але я вніс в перелік французьке місто Тьєр (Thiers). Протягом віків воно відоме своїми ножами і столовими приборами. В місті є музей ножів, Musée de la Coutellerie.

В Тьєрі є невелика родинна фірма Fontenille Pataud, що виробляє ножі з класичним дизайном для багатьох брендів: 5 Coqs, Aurillac Shepherd’s, Issoire, Laguiole, Roquefort Shepherd’s, Saint-Bernard, Le Thiers, Yssingeaux.

Маньяґо

Містечко Маньяґо (Magnago) у Ломбардії справді знакове для сучасних ножеманів. Італійські виробники ножів мають потужні традиції і використовують найсучасніші технології і матеріали. Якщо згадані французи роблять класичні традиційні ножі, то італійці пропонують і круті дизайнерські рішення. Не забувають звісно і про класику. Маньяґо однозначно задає тон в сучасному ножовому світі.

Місто прославляють такі бренди як Antonini, Del Ben, Fantoni, Fox Knives, Lionsteel, Maserin, Viper.

Альбасете

На слуху поширений іспанський бренд Muela з муніципалітету Аргамасілья-де-Калатрава (Argamasilla de Calatrava), але я звісно розповім про іншу метрополію.

Місто Альбасете (Albacete) є знаменитим центром ножової справи Іспанії на протязі багатьох століть. Тут з повагою і любов’ю ставляться до своєї історії. В місті є грандіозний музей Museo Municipal de la Cuchillería de Albacete. Побувати там це тепер моя мрія.

З сучасних брендів з Альбасете можна назвати Albainox (Martínez Albainox S.L.U.), Nieto (Miguel Nieto), Joker Knives, José Expósito.

Алкобаса

Багато хто знає португальські ножі MAM, цей бренд походить з півночі Португалії, місто Паласолу (Palaçoulo). Але ножеві традиції мають сильні коріння на заході Португалії в окрузі Лейрія (Leiria). Зокрема міста Калдаш-да-Раїнья (Caldas da Rainha), Бенедіта (Benedita) і головне Алкобаса (Alcobaça).

В місті Алкобаса було виявлено величезну кількість слідів пов’язаних з металургією різних історичних періодів, серед яких виділяються знахідки пізньої бронзи і стародавнього Риму.

З округу Лейрія походять такі бренди як Albainox, Icel, Lombo, Lombo do Ferreiro, Jero, Jorge та інші.

Шефілд

Англійське місто Шефілд (Sheffield) має міжнародну славу завдяки металургійній промисловості, виробництву ножів і столових приборів. Тут виробляють класичні британські армійські складні ножі. В цілому ножеве виробництво в Англії складає враження дуже консервативного, ніяких фліперів і модних фреймлоків. Цим воно схоже на французьке. Мабуть це зумовлено дуже жорстким англійським законодавством, що до холодної зброї. Тож сьогодні англійські ножі не надто популярні у світі.

В Шефілді є однойменна торгова марка ножів Sheffield, а також Michael May, A.Wright & Son, Taylor’s Eye Witness, George Ibberson, J. Adams Ltd, F.E & J.R.Hopkinson Ltd, John Nowill & Sons Ltd, Hallamshire, Austin McGillivray & Co.та інші.

Ескільстуна

В північній Європі чи не кожне місто має столітні ножеві традиції. Швеція не виключення, знамениті ножі Fällkniven з Буден (Boden),  Morakniv з однойменного міста Мора (Mora), Casström з Ликселе (Lycksele), Hultafors з (Bollebygd), Jaktkit з міста Кальмар (Kalmar) та інші.

Очікувано виділяю одне. Шведське місто Ескільстуна (Eskilstuna) має давню традицію обробки металів, яка сягає часів до вікінгів. Перша кузня з водяним колесом існувала ще 1485 року. До середини 20 ст. місто було справжнім ножевим містом. В Ескільстуна існувало понад 40 заводів, що спеціалізувалося на виробництві ножів. Сьогодні тут залишилася лише всесвітньовідома ЕКА.

Каухава

Виготовлення ножів пуукко є традиційною галуззю в Каухаві (Kauhava). Нут виробляють традиційні фінські ножі вже сотні років. Навіть на гербі міста в 1952-2008 роках був зображений традиційний фінський ніж. Щороку тут проходить міжнародний фестиваль ножів пуукко «Puukkofestivaali».

Фінські бренди з Каухави: Ahti, Iisakki Järvenpää Oy.

В цьому контексті ще хочеться згадати місто Рованіємі (Rovaniemi). В ньому виробляють ножі Marttiini і тут же є класний музей цього бренду. Та село Фіскарс (Fiskars) де металургічне виробництво існує з XVII століття.

Сюрмене

Місто Сюрмене (Sürmene), на узбережжі Чорного моря, має ножеві традиції з епохи Візантії. Існує також традиційний тип ножів Сюрмене, що походить з тих же часів. Через складнощі з турецькою мовою, було важко розібратися більш детально в цій темі.

В цій місцевості є однойменний бренд Sürmene та подібні за назвами Sürbısa і Sürdövbisa.

Бурса

Ще одне турецьке місто, що зараховують до стародавніх центрів ножової традиції в Туреччині. Бурса (Bursa) теж відома з візантійських часів.

Серед брендів з міста Бурса можна назвати Kurnaz, Burhan Kurnaz, Ahmet Erişen, Gülaçar.

Осака

Японія має тисячолітні традиції металообробки і виготовлення холодної зброї. Багато міст мають легендарний статус в ножевій справі. Зокрема виділяється префектура Осака (Osaka) з понад 600 літньою історією виготовлення ножів.

Сьогодні префектура Осака представлена такими брендами як Rockstead, Sakai Takayuki, Sakai Kanechika. Поруч з Осакою є місто Мікі відоме ножами Хігонокамі (Higonokami).

Секі

Наступне знамените місто Японії, це Секі (Seki). Столиця японських ножів з 800-річною історією виготовлення мечів.

Тут виробляють Mcusta, Cold Steel, Spyderco, G. Sakai, Kanetsugu.

Сіялкот

Місто Сіялкот (Sialkot) розташоване в сучасному Пакистані, але його історія сягає далеких тисячоліть. В епоху Моголів Сіялкот був відомий своїми мечами і кинджалами з дамаської сталі. Фактично поруч розташований Вазірабад (Wazirabad) і село Нізамабад (Nizamabad), що теж відомі своїми традиціями металообробки.

Сьогодні в Інтернет можна придбати безліч ножів виготовлених в Пакистані, зокрема Сіялкоті. Це все підробки і репліки сумнівної якості під європейські і американські бренди. Багато з них мають леза з дамаску, що додає місцевого колориту цьому контрафакту.

Умовно є такі пакистанські фірми: Wazirabad Cutlery Inc., Pakistan Cutlery, Sialkot Cutlery

Златоуст

Це російське місто Челябінської області добре відоме на пострадянському просторі. Російський Златоуст був ножовим промисловим центром по суті для всього Радянського Союзу.

Також варто згадати російські міста Ворсма, Ярославль, Павлово і Вача.

Але сучасні російські бренди базуються з інших містах Російської Федерації. З міста Ярославль — Мастерская Братьев Широгоровых, Павлово — Мастерская Чебуркова А.И., Санкт-Петербург — Мастерская-студия МЕЖОВ.

Росія як імперія об’єднує в собі багато різних культур і регіонів. Тому можна розглядати ножеві центри більш сегментовано. Наприклад з міста Кізляр в Дагестані походять бренди Кизляр, Kizlyar Supreme.

Інші центри

Про всі вище перелічені місця можна написати окремі статті, варто лише заглибитися в матеріал. Очевидно я згадав не всі знакові топоніми, що знамениті своїми ножами. До прикладу в цьому переліку можна також згадати грузинський регіон Хевсуреті чи узбецький Самарканд, Янгігісар в Східному Туркестані, Кубачі в Дагестані, Дамаск (Damascus) в Сирії, Таїз (Taiz) в Ємені, Амрітсар (Amritsar) в Індії, містечко Мікулашовіце (Mikulášovice) в Чехії, Бричани в Молдові та інші.

Навіть те, що я зміг дослідити забрало не один день пошуку на просторах Інтернету. Довелося добре пригадати географію і помучатися з гугл-транслейтором. Тому розраховую на інтерес до теми і активність читачів в коментарях. Пропонуйте топоніми які варто додати до списку. Наприклад я так і не зміг визначити яке місто претендує на ножевий центр США, і це при величезних традиціях в Америці.

А що ж в Україні?

І на завершення я підібрався до української теми. Якщо розглядати недавній радянський період, то це одна історія. Якщо дивитися в глиб віків то інші міста і регіони виступають на передній план.

Таке враження, що в радянський період на заводах оборонки просто щось робили по залишковому принципу для народного господарства. Серед таких українських підприємств можна згадати «Дніпропетровський комбайновий завод» в Дніпрі чи «Металіст» в Харкові.

Не впевнений що якесь з цих міст можна назвати українським Маньяго. І я відверто не маю пієтету перед совком. Думаю, колекціонери радянських ножів мають глибшу і цікавішу інформацію про місця виробництва ножів в УСРР. Було б цікаво побачити їх коментарі.

Вдалося систематизувати наступні підприємства УСРР, що виробляли ножі:

  • Завод “Металіст”,  Харків
  • ХТГЗ (Харківський Турбогенераторний завод), Харків
  • Турбоатом, Харків
  • Південний Машинобудівний Завод (Южный Машиностроительный Завод (ЮМЗ), Дніпро
  • Дніпропетровський комбайновий завод, Дніпро
  • Тернопільський комбайновий завод, Тернопіль
  • Завод Сельхоздеталь, Сімферополь
  • Київський Мото Завод, Київ
  • Вінницький підшипниковий завод, Вінниця

Звичайно до радянського періоду були в Україні традиції і своя історична спадщина металообробки. Але завдяки комуністичному «…мы разрушим до основанья, а затем мы наш, мы новый мир построим…» маємо перервані традиції підприємництва, що є по суті основою ножового виробництва в усьому світі. Навіть найбільші світові бренди є невеликими компаніями з погляду промисловості, часто це родинні бізнеси.

Тож якщо подивитися далі в історію далеко до початку ХХ століття, варто звернути увагу на Львів, Білу Церкву, Вишгород, Галич…

Наприклад у середньовічному Львові були розвинуті ремісничі цехи. Зокрема існували цехи слюсарів-ножівників, ковалів, золотарів і мечників.

В цьому контексті можна також говорити про центри масяжної справи на гуцульщині. Але це народне явище яке не індустріалізувався і по суті сьогодні занепало.

Пропоную називати свій варіант регіону чи міста яке може предентувати на ножевий центр в сучасній Україні. Пешіть в коментарях. Я розумію що промисловість майже відсутня і Китай просто нівілює місцеві виробництва, але у нас є чудові майстри які створюють ножі ручної роботи. Можна розглянути регіони де найбільше розвинені такі спільноти, де проживають найсильніші майстри, проходять виставки чи фестивалі.

P.S. Хочу зауважити, що будь які традиції спершу були іноваціями. Можливо якраз зараз формується нова база для українських традицій. Час не стоїть на місці.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *