Omnia revertutur

Булава дуже цікавий символ української влади, що дійшов до нас крізь віки і відродився в незалежній Україні. Донедавна не знав, що булава президента має прихований секрет. Думаю це варто вашої уваги в цьому блозі.

Спершу трохи історичного екскурсу, про тих хто вже встиг потриматися за булаву. Першим таку честь отримав Леонід Кучма. Спеціально до цієї інавгурації вже було сформована процедура і створені символи влади українського президента.

Кучма з булавою

Є наступні президентські символи – нагрудний ланцюг, еталонний зразок гер-бової печатки і булава як символ приналежності до вищої виборної і військової влади, а заодно – й свідчення тяглості традицій.

Леонід Кучма ці символи отримав з рук Голови Конституційного Суду України 30 листопада 1999 року. Церемонія інавгурації на другу каденцію проходила у Національному палаці „Україна” (до цього Л. Кравчук і Л. Кучма приймали присягу у приміщенні Верховної Ради України).

Ющенко з булавою

Наступний складав присягу новообраний президент Віктор Ющенко (23 січня 2005 року).

Янукович з булавою

З другої спроби за президентську булаву зміг потриматися Віктор Янукович (25 лютого 2010 року). На щастя це тривало не весь термін і українці скинули тиранію.

Порошенко з булавою

Булава в руці Петра Порошенка справді набула символу вищої військової влади. На мою скромну думку він тримав її гідно і втримав нашу державність у цій війні з Росією.

Сьогодні булава перебуває в руці Володимира Зеленського, хоча сама влада очевидно не в його руках, а тих хто керує «Зе-командою». Хто буде наступним покищо не відомо, українська політика дуже непередбачувана. Надіюся Порошенко повернеться в президентське крісло і на той момент ми ще не профукаємо державність.

Тепер власне про саму булаву президента України. Булава важить 750 грамів, зроблена зі срібла і повністю покрита позолотою. Крім того, прикрашена 64 каменями – смарагдами та гранатами у золотій оправі. Зберігається вона в різьбленій скриньці з червоного дерева.

Цей символ влади має секрет. У ручці булави сховано тригранний стилет із булатної сталі. Це дуже несподіваний задум. Але покопавшись в Мережі я знайшов багато аналогічних рішень в стародавніх булавах і перначах.

На стилеті є вигравійований напис латинською мовою «Omnia revertutur» (Все повертається). За словами відомого геральдиста, заслуженого художника України Олексія Руденка у цій фразі закладено дві ідеї: влада президента минуща, по-друге, в нашому гімні написано, що нам ще „усміхнеться доля”, „повернеться слава”, тобто повернуться славні часи”.

Власне Олексій Руденко розробив дизайн символів президентської влади та координував роботу більш як 70 майстрів-виробників, які їх виготовляли. Хто конкретно створював булаву мені не відомо, такої інформації не маю.

Місцем постійного знаходження оригіналу офіційних символів глави держави є службовий кабінет Президента України у Резиденції Президента України у столиці України – місті Києві (вул. Банкова, 11). Цікаво, що зображення офіційних символів глави держави використовуються виключно за згодою Президента України. Контроль за дотриманням порядку використання офіційних символів глави держави, встановленого Положенням, здійснюється Службою Протоколу Президента України і Відділом державних нагород Адміністрації Президента України.

Булава президента України

Мабуть тому якісні фото булави в Мережі фактично відсутні. У відкритому доступі лише цей низькоякісний колаж з трьох фоток.

P. S. За право володіти булавою змагалося багато претендентів протягом минулих років. Тож багато хто влаштовував такі собі «репетиції». Ось кілька фото українських політиків з «потішними призами» булавами.

В’ячеслав Чорновіл

Леонід Кравчук

Цікаво, що це за булава в руках Кравчука.

Яник

Віктор Ющенко

Епічний конфуз з мініатюрною булавою від Тимошенко: «Наши руки много чего в этой жизни подержали».

Ця булава доречі надрукована на 3D-принтері з кераміки.

Сама крута «репетиція» з булавою була в Володимира Зеленського. «Телевізор» може вручити булаву кому завгодно.

P.P.S. Взагалі сучасне українське козацтво готове вручати булави будь кому і з будь якого приводу.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *