Гуцульська фронталка

В пошуках автентичних зразків народної ножової справи я перелопатив Інтернет і зрозумів що треба шукати в «полях», в Мережі вкрай мало цікавої інформації на цю тему. А в музеях інколи трапляються справжні сюрпризи.

Зовсім не сподівався натрапити на такий оригінальний екземпляр! Вперше бачу народний, складний, фронтальний, автоматичний ніж. Це справді унікальна річ. Гуцульський Microtech, що зробив гуцул, такий собі Тоні Марфіоні з Карпат.

Цей ніж зберігається в фондах Національного музею у Львові. Він виринув на виставці «Гуцульське різдво» і так само вернувся в безодню фондів. Бартки з цієї експозиції я викладав в блозі раніше.  Можна лише догадуватися, що ще є неймовірного в цієї скарбниці.

Frontalka_01

Ніж багато інкрустований бісером по дерев’яних накладках. Основа руків’я мабуть латунна, лезо має оригінальні вставки з кольорового металу і є характерної форми для такого типу ножів. Не відомо який механізм і замок в цього ножа, на фото частково видні особливості конструкції. Було б добре знайти прототип цього ножа, щось мало послужити натхненням автору. Це принаймні вкаже на часовий період створення. Коли і де був зроблений цей ніж невідомо, хто був цей майстер мабуть вже ніколи не дізнаємося.

Frontalka_02

Frontalka_03

Українські музеї ще не скоро оцифрують свої фонди і тим паче викладуть в Інтернет інформацію. Шукатиму нові артефакти.

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *