«Меч вікінга» на реставрації

Історія з мечем, який хотіли вивезти з України жадні ділки має продовження. Міністерство культури виклало свіжу інформацію про хід реставрації цього унікального предмету. Далі текст і фото з офіційної сторінки міністерства на Фейсбуці.

18738575_649512405245959_7994012644519654855_o

У Національному науково-дослідницькому реставраційному центрі України продовжується науково-дослідна робота з унікальним раритетом – скандинавським «Мечем вікінга» (Х–ХІ ст.), вилученого під час спільної операції українськими та естонськими правоохоронцями у контрабандистів .

«Меч вікінга» повернувся до реставраційного центру після проведення рентгенографії в Інституті електрозварювання імені Євгена Патона НАН України для подальшого дослідження вже за допомогою високотехнологічного обладнання – мікроскопом Deltа Оptical SZ – 430 та кільцевим освітлювачем – особистим дарунком Центру Міністра культури України Євгена Нищука.

18839404_649512348579298_2955839949172257494_o

18835911_649512461912620_7829964263221794123_n

«Я зацікавився діяльністю Національного реставраційного центру України в силу обов’язків Міністра. Коли ми прийшли ознайомитися з роботою центру, коли мені розповідали про ті чи інші проблеми, а також коли ми зітнулися з історією – легендою повернення древнього меча до України, який датується кінцем Х- початком ХІ століття. Дивлячись на оці речі ти починаєш розуміти, що саме ці дивовижні надбання роблять світ вічним, але через банальний брак фінансування є небезпека їх втратити. Це дуже болить. Мені вдалось зібрати певну суму коштів і придбати мікроскоп, який дає можливість не втрачати зір науковцю, а плідно працювати над реставрацією цієї чудової знахідки. Можливо ця ситуація благочинності буде мати продовження та підтримку серед інших людей – політиків, представників бізнесу, які теж могли б долучитися до цієї благородної справи і закарбувати своє ім’я в історії української культури », – говорить Євген Нищук.

«Зокрема, я переконаний, що якби люди прийшли і подивилися на ці речі – кожен би зрозумів на скільки це важливо. Міністерство культури має намір клопотати про збільшення фінансування на охорону культурної спадщини. Зараз Україна переживає такий час, коли більшість коштів, і бюджетних, і волонтерських, йдуть на підтримку нашого війська, і це дуже важливо, але паралельно ми маємо дбати про те, щоб підтримувати культуру та мистецтво, вкладати в це кошти. Переконаний, так ми зможемо показати світу справжні перлини історії та культури українського народу».

18766770_649560031907863_7026953579355721654_o

Міністр культури також розповів, що в контексті оголошеного в Європі 2018 року – роком культурної спадщини, таку ж ініціативу хоче втілити і в Україні, зокрема, закумулювати більше фінансування на збереження культурної спадщини.

«Ми будемо ініціювати оголошення року культурної спадщини і в Україні. Понад усе, необхідно привернути увагу усіх державних ланок до стану об’єктів культурної спадщини, звернути увагу на відновлення заповідників, замків, унікальних предметів культурної спадщини. Цей імпульс надзвичайно важливий для країни. Наші історичні та мистецькі надбання справді перлини на культурній мапі світу», – сказав Євген Нищук.

Науковець Федір Андрощук розповів про особливості дослідження мечів, а надто згаданого періоду, коли зброя виготовлялась індивідуально кожним майстром відповідно до потреб лицаря – замовника.

«Саме цей меч цікавий тим,що подібних йому дуже мало – це взагалі рідкісний тип не лише для України. Ми бачимо унікальну комбінацію орнаменту. Меч належить до часів князя Володимира, зокрема до часу Хрещення Русі. Ми маємо припущення, що частина орнаменту, а саме хрести, яким оздоблений «Меч вікінга», відображає події того часу», – говорить Федір Андрощук.

«Також видно школу та особливості виготовлення зброї скандинавського майстра. Я впевнений, що в згаданий період на території Київщині жило багато вихідців з Північних країн і певні речі вони виготовляли відповідно до своїх традицій».

Міністр культури України Євген Нищук відзначив значну роботу, вже проведену реставраторами по дослідженню та реставрації «Меча вікінга». Сьогодні за допомогою мікроскопа науковці мають можливість вивчати приховані під нашаруваннями корозії унікальні срібні елементи на руків’ї артефакту.

«Після реставрації знахідку буде представлено для широкого загалу. Це буде велика подія для України, зокрема для фахового експертного середовища, адже в умовах війни з країною – агресором, така робота є символічною. Відновлений меч додає нам великої сили, натхнення жити і перемагати. Крок за кроком ми будемо слідкувати за розкриттям художніх особливостей меча та його дивовижної історії», – сказав Євген Нищук.

За словами художника-реставратора, завідувача науково-дослідного відділу реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктора Голуба, знахідка надзвичайно цікава та інтригуюча, адже під час дослідження був виявлений орнамент , а також інкрустація сріблом.

«Техніка виконання орнаменту «плетінка» присутня у культурі багатьох народів і, в даному випадку, візерунок в оточені косих та прямих хрестів, ефектно прикрашає меч. У своїй роботі ми боремося за кожні пів міліметра інкрустації, адже саме художнє оздоблення робить меч унікальним», – ділиться своїми спостереженнями та напрацюваннями Віктор Голуб.
«Нашим науковцям надзвичайно допомогли результати радіоскопічного та радіографічного дослідження знахідки, зображення дали повну уяву структури меча, технології його виготовлення та монтування. А надана можливість – працювати з високоточною технікою – новітнім мікроскопом, дозволяє покращити результати нашого дослідження. Так, нами була виявлена насічка на мечі, якої не видно за нашаруванням корозії, що дозволить бути більш обережними при роботі з артефактом та уберегти його від ушкоджень. Я думаю, повністю відреставрований меч ми зможемо побачити десь за рік, а може і менше, і після закінчення всіх процедур, розпізнання, певен, меч увійде до світової історії».

Інформація з сторінки Міністерства культури України.

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *